Przodkowo to gmina, która zapewni turystom aktywny wypoczynek.
W Tokarach nie lada atrakcja – Pole Golfowe. Dla miłośników gry – 9 dołków i driving range, przy którym powstał klub sportowy. Zainteresowani mogą skorzystać z nauki gry w golfa, która odbywa się pod czujnym okiem trenera. Można uczestniczyć również w regularnie odbywających się turniejach i zawodach. Również w Tokarach znajduje się obiekt sportowy ze sztuczną nawierzchnią służący do gry w tenisa, jak i uprawiania innych dyscyplin sportowych. Został stworzony z myślą o wszystkich fanach tego sportu, ale także o tych, którzy swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie będą dopiero stawiać.
Aktywny wypoczynek oferuje Baza Wypadowa na Hejtusie. Tam oprócz miejsc noclegowych skorzystać można m.in. z wypożyczalni rowerów, boiska do gry w siatkową piłkę plażową czy ogrodowej sauny. Jest to również punkt wyjścia do wytyczonych trzech tras Nordic Walking.
Na amatorów sportów zimowych, również w miejscowości Kosowo czeka wyciąg narciarski „Paczoskowo”. Wyciąg jest oświetlony, sztucznie naśnieżany, ratrakowany o długości 270m. Do dyspozycji jest także wypożyczalnia nart oraz chata grillowa. Dla początkujących narciarzy zajęcia w ramach szkółki narciarskiej.
Przez gminę Przodkowo przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych. Piechurów i rowerzystów z pewnością zaskoczą piękne i nieskażone kaszubskie krajobrazy, lasy, łąki i pastwiska. Do najważniejszych szlaków należą: Szlak „Błękitny”- przeznaczony do turystyki pieszej i rowerowej o długości 26 km i szlak „Śladami gen. Daniela Chodowieckiego”- pieszo – konny o długości 19 km.
Szlak „Błękitny”
Jest to szlak przeznaczony do turystyki pieszej i rowerowej. Rozpoczyna się w miejscowości Osowa /gm. Żukowo/. Następnie prowadzi przez miejscowości: Chwaszczyno – Tuchomek /wzdłuż jeziora Tuchomskiego/ – Warzenko – Tokary – Tokary Pnie – Kawle Dolne – Trzy Rzeki – Otalżyno – Pomieczyno – Hejtus – Sianowo /Sanktuarium Maryjne/.
Osowa to miejscowość do której łatwo dotrzeć z Trójmiasta i okolic środkami komunikacji miejskiej. Na terenie gminy Przodkowo szlak rozpoczyna się w Warzenku. Trasa szlaku przebiega w różnorodnym krajobrazie. Wiedzie wzdłuż jezior, przez lasy, nieopodal uroczysk. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Szlak prowadzi przez Pole Golfowe w Tokarach. Na trasie szlaku znajdują się zabytki architektury sakralnej. Wymienić tu należy jedną z niewielu świątyń drewnianych – kościół w Pomieczynie oraz Sanktuarium matki Boskiej w Sianowie /gm. Kartuzy/, do którego co roku udaje się wielu pielgrzymów.
Na szlaku w miejscowości Pomieczyno znajduje się pomnik Ofiar Marszu Śmierci więźniów z obozu zagłady Stutthof. W rębie znajdują się wykopaliska archeologiczne pochodzące z wczesnej epoki żelaza. Ciekawe zjawisko przyrodnicze znajduje się w miejscowości Trzy Rzeki. Jak wskazuje nazwa, trzy rzeki zlewają się tam w jedną rzeczkę. Szlak kończy się w Sianowie, gdzie łączy się ze szlakiem „Czerwonym”.
Na trasie szlaku znajdują się trzy miejsca postojowe. Pierwsze z nich w Warzenku, drugie w Tokarach na polu golfowym, zaś trzecie w Pomieczynie. Łączna długość szlaku 26 km. Teren gminy Przodkowo – 14 km.
Szlak „Śladami gen. Daniela Chodowieckiego”
Jest to szlak pieszo – konny. Docelowo prowadzić będzie z Gdańska do Berlina. Obecnie prowadzi przez najpiękniejsze krajobrazy województwa pomorskiego. Składa się z 12 odcinków dobrze oznakowanej trasy. Jeden odcinek prowadzi przez gminę Przodkowo.
Na terenie gminy Przodkowo szlak rozpoczyna się w miejscowości Warzenko, do której dojeżdżamy z Tuchomia wzdłuż jeziora Tuchomskiego.
Z Warzenka szlak prowadzi do Tokar. Tam na polu golfowym jest urocze miejsce postojowe, gdzie można zjeść ciepły posiłek i napoić konia. Następnie trasa prowadzi przez łąki, pola, wąwozy, młode słoneczne zagajniki i gęste dostojne lasy. Przez miejscowości Tokary Pnie, Kawle Dolne dotrzemy do Załęskich Piasków, gdzie znajduje się kolejne miejsce postojowe i noclegowe w gospodarstwie państwa Dombrowskich. Dalej trasa prowadzi przez Trzy Rzeki i Otalżyno. Tutaj kończy się teren gminy Przodkowo a trasa prowadzi przez Jeleńską Hutę do gminy Szemud.
Szlak pieszo – konny śladami gen Chodowieckiego jest szlakiem łatwym, urozmaiconym niewielkimi wzniesieniami i wąwozami, które stanowią piękne punkty widokowe. Długość szlaku na terenie gminy – 19 km.
Na uwagę zasługują trzy trasy Nordic Walking:
• Pierwsza pętla o długości szlaku 3,7 km, łatwa prowadząca w 100% przez drogi leśne. Czas przejścia około 45 minut.
• Druga pętla o długości 15 km, trudna prowadząca w 20% przez drogi asfaltowe i 80% przez drogi leśne. Czas przejścia około 3,5 godziny.
• Trzecia pętla o długości 14,6 km, trudna prowadząca w 15% przez drogi asfaltowe i 85% przez drogi leśne. Czas przejścia około 3,5 godziny. Miejscem wyjścia i metą dla wszystkich trzech pętli jest Baza Wypadowa w Hejtusie.
Turyści skorzystać mogą również z pełnowymiarowej hali widowiskowo – sportowej w Przodkowie z płytą główną boiska 22×44 m, dwiema salkami pomocniczymi, widownią na 530 miejsc siedzących oraz pełnym zapleczem sanitarnym. Tuż obok znajdują się boiska do piłki plażowej siatkowej oraz boisko do beach soccera. Nieopodal stadion gminny, boisko Orlik 2012 oraz boisko asfaltowe ze sceną na której odbywają się wszystkie plenerowe imprezy. Dla miłośników aktywnego życia wykonano ciąg pieszy wokół jeziora Księże: utwardzono ścieżki kruszywem, zamontowano 32 lampy solarne, ustawiono ławki, kwietniki i kosze na śmieci. W miejscowościach: Przodkowo, Czeczewo i Pomieczyno znajdują się ścieżki edukacyjno – rekreacyjne, a na placu zabaw w Przodkowie stoi przepiękna fontanna.
We wszystkich miejscowościach sołeckich znajdują się boiska do gry w piłkę nożną i place zabaw. Urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu/fitness/ w znajdują się w miejscowościach Kobysewo, Hopy, Przodkowo, Pomieczyno, Czeczewo.
W Przodkowie można również zasmakować w regionalnych potrawach. Wyróżnić należy „Plince po przodkowsku” , „Zupę z brukwi” czy potrawy z gęsi serwowane w lokalnej restauracji. W rodzimej piekarni natomiast skosztować można chleb „Przodkowski” wypiekany na bazie receptury podanej przez mieszkankę miejscowości Szarłata.